Aktualnościprzejdź >>
Newsletterprzejdź >>
Blog neoBANKprzejdź >>
Twitter: neoBANK_newsprzejdź >>
|
|
|
|

payWave

payWave to rodzaj funkcjonalności karty Visa umożliwiający dokonywanie transakcji bezstykowych (contactless) popularnie nazywanych transakcjami zbliżeniowymi.

Limity dla transakcji bezstykowych karty Visa Debit neoBANKU to:

> maksymalna kwota pojedynczej transakcji bezstykowej bez konieczności potwierdzenia kodem PIN - 100,00 zł.
> maksymalna suma transakcji bezstykowych wykonanych łącznie bez konieczności potwierdzenia kodem PIN - 300,00 zł.

Karta Visa z funkcjonalnością zbliżeniową to wygodna, szybka i bezpieczna alternatywa dla gotówki. Przy płatności zbliżeniowej nie ma potrzeby podawania karty sprzedawcy, przeciągania jej przez czytnik. Wystarczy jedynie zbliżyć kartę do terminala.

W karcie Visa Debit została umieszczona niewielkich rozmiarów antena umożliwiająca połączenie z terminalem POS i sfinalizowanie płatności w ułamku sekundy. Karta opatrzona jest specjalnym znakiem graficznym wskazującym na możliwość zastosowania karty właśnie do szybkich płatności zbliżeniowych.

Transakcje realizowane do kwoty 100 zł włącznie nie wymagają autoryzacji przy użyciu kodu PIN. Potwierdzenie płatności kodem PIN jest wymagane dla transakcji nie przekraczających kwoty 100 zł w przypadku przekroczenia dziennego limitu dla transakcji bezstykowych (300zł). Każda płatność realizowana bezstykowo na kwotę wyższą niż 100 złotych będzie wymagała zatwierdzenia przy użyciu kodu PIN.

Korzyści

SZYBKOŚĆ

Płatność zbliżeniowa kartą Visa z taką funkcjonalnością trwa krócej niż sekundę. Co więcej, nie trzeba tracić czasu na szukanie drobnych czy wydanie reszty. Płatność zbliżeniowa jest szybka i bezproblemowa.
WYGODA

Funkcjonalność zbliżeniowa jest dodawana przez banki do pozostałych funkcjonalności kart Visa. Można zatem posługiwać się tylko jednym "kawałkiem plastiku". Do płatności zbliżeniowych wystarczy tylko zbliżyć kartę do czytnika - i już zapłacone.
BEZPIECZEŃSTWO

Instrukcje płatnicze są przekazywane pomiędzy kartą a terminalem w bezpieczny sposób, przy zastosowaniu najwyższej jakości technik szyfrowania danych. Praktycznie nie istnieje możliwość "przechwycenia" danych karty przy płatności zbliżeniowej tylko dlatego, że użytkownik karty przechodzi obok czytnika.
AKCEPTOWALNOŚĆ

Karty Visa tego typu mogą być używane i w sposób zbliżeniowy i "tradycyjny" - dzięki mikroprocesorowi i paskowi magnetycznemu - wszędzie tam, gdzie znajduje się znak akceptacji Visa, czyli w ok. 24 mln punktów handlowo-usługowych na całym świecie.
Zainteresowany możliwościami Naszej Karty Płatniczej?
Sprawdź również: Cash Back oraz Płatności przez internet

Jak korzystać z payWave?

1. Zakup

sprzedawca wprowadza na terminalu płatniczym kwotę zakupu; czytnik daje sygnał, by zbliżyć do niego kartę.

2. Płatność

kupujący zbliża kartę do czytnika; w ułamku sekundy na ekranie pojawia się potwierdzenie odczytania danych o transakcji.

3. Koniec transakcji

to wystarczy - płatność zbliżeniowa została dokonana, a transakcja zakończona.

Pytania i odpowiedzi


Czy zbliżeniowa karta Visa jest bezpieczna?

Tak. Umieszczony w karcie mikroprocesor wykorzystuje najwyższy poziom kryptografii i najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie ochrony przed ewentualnymi wyłudzeniami. Warto pamiętać, że przy płatności zbliżeniowej karta aktywuje się na ułamek sekundy, na wyraźne polecenie terminala płatniczego i działa jedynie w bardzo niewielkiej odległości od czytnika (do 5 cm).

Czy istnieje ryzyko przypadkowego obciążenia rachunku karty płatniczej, gdy znajdziemy się zbyt blisko terminala z czytnikiem zbliżeniowym?

Nie ma takiego ryzyka. Zarówno czytnik, jak i mikroprocesor na karcie aktywuje się tylko na wyraźne polecenie terminala płatniczego. Karta działa w sposób zbliżeniowy jedynie w bardzo niewielkiej odległości od czytnika (do 5 cm), przy czym trzeba ją przytrzymać przy nim przez około pół sekundy. Dane karty nie mogą być przechwycone tylko dlatego, że przeszliśmy z taką kartą obok czytnika.

Czy nie ma niebezpieczeństwa, że za tę samą transakcję zapłacimy dwa razy - skoro przy transakcjach zbliżeniowych potwierdzenie kodem PIN nie jest wymagane?

Nie. Wszystkie terminale są tak oprogramowane (co potwierdzają odpowiednie testy i certyfikaty), by informacje z karty zostały odczytane tylko raz w trakcie transakcji, na zasadzie "jedna transakcja, jedną kartą". Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że każda transakcja musi zostać zakończona lub anulowana, zanim będzie możliwe dokonanie kolejnej.

Czy może się zdarzyć, że zbliżeniową kartą Visa przypadkowo zapłacimy za nie swoje zakupy?

Nie. Karta Visa z funkcjonalnością zbliżeniową sama z siebie nie wysyła jakichkolwiek informacji. W portfelu użytkownika pozostaje "bezczynna". Przy płatnościach zbliżeniowych, mikroprocesor na karcie aktywuje się na ułamek sekundy dopiero wtedy, gdy otrzyma wyraźny sygnał ze strony czytnika kart zbliżeniowych. Sam czytnik też pozostaje "bezczynny" - aktywuje się, na krótką chwilę, dopiero na polecenie terminala płatniczego po tym, gdy sprzedawca wprowadzi kwotę konkretnej transakcji.

A co się stanie, gdy utracimy taką kartę - czy ktoś inny będzie mógł kupować bez końca?

W każdym przypadku, gdy utracimy kartę należy ją niezwłocznie zastrzec w banku. Od tego momentu cała odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione spoczywa na banku-wydawcy karty.
Kartę można zastrzec przez całą dobę pod numerem telefonu 61 856 52 78
Bankowość elektroniczna neoBANK24
Kontakt
neoBANK jest nazwą handlową Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego.